Program

October 16, 2020

 

 

 

08:30 – 09:00

reception of the participants (Zoom platform )

 

09:00 – 09:15

Opening Ceremony

09:15 – 10:00

Keynote Speaker 1 : Dr. Abbas Cheddad.

Chairs:, Dr, yousseri kassentini,  Dr gattel abdeljalil

 

 

 

 Session 1  - Chairs : Drs, Mekhaznia Tahar,. Abdallah Meraoumia

10 :00–

10 :20

  Lahsaini Ilies : Convolutional Neural Network for Chest X-ray Pneumonia Detection

10 :20 –

10 :40

  Hariri Walid : Efficient Graph-based Kernel using Covariance Descriptors for 3D Facial Expression Classification

10 :40 –

11 :00

  Fatiha Youbi : Convolutional Neural Networks for opinion mining on Drug reviews

11 :00 –

11 :120

  Ghazali Fateh : Statistical features extraction based on the discrete wavelet transform for electrical appliances identification

11 :20 –

11 :40

   Siouda Roguia : A genetic algorithm-based deep RBF neural network for medical classification

11:40-

12:00

  Rima Guilal : Selection of prognostic features for multiple myeloma diagnosis in the region of       Tlemcen, Algeria 

 

 

12:00 – 13:00

Break of lunch

 

13:00 – 13:45

Keynote Speaker 2 : Dr. Yousri Kessentini

Chairs: Dr. Abbas Cheddad, Pr. salah chenikhar

 

 

 

Session 2  - Chairs : Pr, Lawar Ridha, ,Dr akram bennour

13:45-

14-05

  Mehenni Tahar : Multi-database Mining: A Framework for Heterogeneous Relational Databases

14 :05 –

14 :25

  Chaibi Nassima: Deep Learning Approaches to Intrusion Detection:A new Performance of ANN and RNN on NSL-KDD

14 :25 –

14 :45

  Talbi Mohamed Lamine : Heartbeat Classification Using ANFIS System and QRS Complex Features Extraction

14 :45 –

15 :05

  Frihia Hamza : One-Class Training For Intrusion Detection

15:05 –

15 :25

  Boubeguira Zeyneb : GPU-Accelerated implementation of Eigenfaces (PCA) algorithm using memory optimization

15:25 - 15:45

  Lakhdar Laimeche : Combining Line & Texture Information for Multispectral Palmprint Biometrics

15-45-

16 :0 5

  Issam BENDIB : Isolated Handwritten Digit Recognition Using Deep CNN

 

16:05 – 16:15

Break

16:15 – 16:45

Closing Ceremony and Best Paper Awards

Online user: 1